Ministerul Afacerilor Interne, a realizat o aplicație Android care permite citirea rapidă și sigură a datelor din Cartea Electronică de Identitate (CEI) prin tehnologia NFC. Tot ce trebuie să faci este să activezi NFC pe telefonul tău, să apropii CEI de dispozitiv, să aștepți citirea datelor, apoi să îndepărtezi CEI de telefon și informațiile vor fi afișate imediat pe ecran.
🔑 Funcționalități principale:
• Citire prin NFC a datelor de identificare stocate pe cipul CEI.
• Afișare detaliată a informațiilor: nume, prenume, CNP, sex, cetățenie, data și locul nașterii, domiciliu, date document (număr, emitere, expirare).
• Fotografia titularului, atunci când este disponibilă pe cip.
• Salvare în PDF a datelor de identificare, inclusiv domiciliul, pentru arhivare sau utilizare ulterioară.
• Verificare rapidă pentru scanări repetate.
🔒 Securitate și confidențialitate
• Datele citite nu părăsesc dispozitivul tău.
• Informațiile pot fi exportate doar la inițiativa utilizatorului (PDF, partajare).
• Fără colectare de date personale sau transmitere către terți.
🛠️ Cerințe
• Telefon cu NFC activ și suport pentru standardele CEI.
Link spre aplicație:
https://play.google.com/store/apps/details?id=com.dgcti.ropki.ceireader
QrCode:


Numărul CAN, este cel din stânga jos de pe cartea de identitate electronică. În poza de mai sus, el este 013779.
CAN este numărul din stânga jos de pe cartea de identitate, format din 6 cifre, iar pinul este cel ales de dumneavoastră (de obicei anul nașterii), format din 4 cifre.
Link către aplicația pentru telefoane iPhone:
https://apps.apple.com/ro/app/ro-cei-reader/id6748060052
Link către explicații, de pe instagram:
https://www.instagram.com/reel/DPLvzoujCYH/?igsh=YzAyMDM1MGJkZA%3D%3D
Link către explicații pe youtube:
https://www.youtube.com/shorts/Mc7QsgOmT1w
https://www.youtube.com/watch?v=qHncHm6s6KE
Semnează cu noua Carte de Identitate Digitale. Link.
https://www.youtube.com/watch?v=3f5MkXXoOSs
Potrivit dispozițiilor Art. 4 din Ordonanța Guvernului nr. 69/2002 privind unele măsuri pentru operaționalizarea sistemului informatic de emitere și punere în circulație a documentelor electronice de identitate, republicată, cu modificările și completările ulterioare, autoritățile publice centrale și locale, precum și serviciile descentralizate județene, au obligația să asigure echipamente și programe informatice necesare în vederea accesului nestingherit al cetățenilor la serviciile electronice ale administrației publice, în contextul în care Direcția Generală pentru Evidența Persoanelor a pus la dispoziție aplicația IDplug Manager, disponibilă pe site-ul https://hub.mai.gov.ro/aplicatie-cei