Turism

Năsăud, oraș aflat în nordul Transilvaniei, poate părea la o primă vedere un banal orășel de provincie. Dar, cu puțină răbdare, oricine poate (re)descoperi frumusețile locului, tainele sale și oamenii care l-au făcut faimos.

De la ‚‚cătanele negre’’ care au luptat împotriva lui Napoleon până la cei 21 de academicieni năsăudeni, de la peisajele uimitoare ale Munților Rodnei (Rezervație a biosferei) până la ‚‚Pripasul pitit într-o scrântitură de coline’’ (Liviu Rebreanu, Ion), de la sărbătorile tradiționale până la savuroasele bucate locale, Țara Năsăudului te așteaptă pe tine, călătorule, să o descoperi.

Nasaud, a small town in Northern Transylvania, might seem, at a first glance, just a regular countryside town. But, for those having a bit of patience, it will reveal its beauties, mysteries and the people that made it famous.

From the ’’catanele negre’’ (border soldiers) that fought against Napoleon to the 21 members of the Romanian Academy, from the breathtaking landscapes of Rodna Mountains (Biosphere Reserve) to the nearby villages, from the traditional feasts to the tasty local food, Tara Nasaudului region is waiting to be discovered.

www.turismnasaud.ro