Anunturi Importante

Nr. 35439 din 09.10.2018

PROCES-VERBAL

cu privire la îndeplinirea procedurii de elaborare a actului normativ supus dezbaterii publice:

Aprobare „Plan de Mobilitate Urbană Durabilă a orașului Năsăud

Subsemnata, Cosma-Someșan Dana, având funcția de inspector, purtător de cuvânt în cadrul Primăriei orașului Năsăud și responsabil cu informațiile publice, am procedat la afișarea Anunțului privind consultarea publică cu nr. 34717/24.09.2018, la sediulPrimăriei orașului Năsăud, Str. Piața Unirii, Nr.15, pe site-ul instituției la adresa:www.primarianasaud.ro, pe pagina de facebook a instituției:Primăria Năsăud, precum și în mass-media locală.

În urma dezbaterii publice, care a avut loc la data de 08.10.2018, la sediul Primăriei Orașului Năsăud, Sala de ședințe (parter), nu s-au primit propuneri, sugestii sau opinii cu privire la actul normativ propus.

S-a procedat la afișarea prezentului proces-verbal la afișierul instituției.

Întocmit,

Insp. Dana Cosma-Someșan

Nr. 35283 din 05.10.2018

PROCES-VERBAL

Încheiat astăzi, 05.10.2018, cu ocazia afișării la sediul Primăriei orașului Năsăud, str. Piața Unirii, Nr.15 și pe site-ul oficial al Primăriei orașului Năsăud, la adresa:http://ns.primarianasaud.ro/pimarianasaud/proiecte/PMUD%20Nasaud%20intermediar.pdf a proiectului de draft, privindPlanul de Mobilitate Urbană Durabilă a Orașului Năsăud, în vederea consultării cetățenilor, conform Legii nr.52/2003, privind transparența decizională, cu modificările și completările ulterioare.

Întocmit,

Insp. Dana Cosma-Someșan

Nr. 34717 din 24.09.2018

ANUNȚ CONSULTARE PUBLICĂ !

Plan de Mobilitate Urbană Durabilă al orașului Năsăud

Planul de Mobilitate Urbană Durabilă al orașului Năsăud (PMUD) este un document strategic menit să identifice și să cuantifice principalele provocări la nivel local cu privire la îmbunătățirea accesibilității zonei urbane precum și furnizarea de servicii de mobilitate și transport durabil către și înspre zona urbană.

La nivel local viziunea orașului Năsăud este de a îmbunătății calitatea vieții cetățenilor și asigurarea unui viitor mai bun prin crearea de facilități de transport locale, prietenoase cu mediul.

Planul de mobilitate durabilă al orașului Năsăud are rolul de a identifica soluții  pentru nevoile de mobilitate ale cetățenilor și ale agenților economici din oraș și din împrejurimi, pentru o mai bună accesibilitate și o calitate a vieții mai bună. Un PMUD se bazează pe practici de planificare existente în documente strategice locale/regionale/naționale și are ca și obiective principale:

• Identificarea celor mai bune soluții de transport pentru toți locuitorii, pentru a asigura accesul facil la destinații;

• Creșterea siguranței locuitorilor;

• Îmbunătățirea calității vieții prin reducerea emisiilor de gaze cu efect de seră și a consumului de energie și alte surse cu impact asupra mediului;

• Creșterea eficienței și a rentabilității transportului de persoane și de mărfuri;

• Creșterea atractivității și a calității mediului urban și a peisajului urban.

Aceste obiective se vor atinge doar investind în proiecte durabile și atent planificate care să vizeze reducerea consumului de CO2, mobilitate urbană durabilă, creșterea suprafețelor de spații verzi, crearea de trasee pietonale, etc.

Planul de Mobilitate Urbană Durabilă a orașului Năsăud (varianta draft) poate fi consultat la sediul Primăriei Orașului Năsăud Birou Management proiecte europene. Eventualele sugestii/sesizări pot fi transmise în scris pe adresa de e-mail: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it., până la data de 05.10.2018. Dezbaterea publică va avea loc luni 08 octombrie 2018, ora 12.00, Sala de ședință a Consiliului Local Năsăud (parter).  Sunt așteptați să ia parte la această dezbatere cetățenii orașului Năsăud.

Birou Management proiect europene,

Șef birou,